The GRM0336T1E270GD01D is a 2.7pF ceramic chip capacitor from Murata with a 25VDC voltage rating and 2% tolerance. It has a T2H dielectric and a 0201 package case style. The capacitor is constructed with a flat construction and has a ceramic chip case style. It is rated for operation from -55°C to 125°C and is suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata GRM0336T1E270GD01D technical specifications.
| Size (mm) | 0.6 X 0.3 X 0.3 |
| Capacitance | 27pF |
| Voltage | 25VDC |
| Tolerance | 2% |
| Dielectric | T2H |
| DC Rated Voltage | 25VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -2% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 2% |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |