The GRM0337U1E620GD01W is a 62pF ceramic chip capacitor from Murata with a rated voltage of 25VDC and a tolerance of 2%. It has a dielectric of U2J and is constructed with a flat, ceramic chip case style. The capacitor is suitable for surface mount applications and has a height of 0.3mm. It operates over a temperature range of -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata GRM0337U1E620GD01W technical specifications.
| Capacitance | 62pF |
| Voltage | 25VDC |
| Tolerance | 2% |
| Dielectric | U2J |
| DC Rated Voltage | 25VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -2% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 2% |
| Package/Case | 0201 |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | Pad |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Microwave Application | No |
| Height | 0.3mm |