The GRM0337U1H3R2CD01D is a 2.0pF ceramic chip capacitor from Murata with a 50VDC voltage rating. It is a surface mount device with a 0201 package and a flat construction. The capacitor operates over a temperature range of -55°C to 125°C. It is a multilayer ceramic (MLCC) capacitor with a U2J dielectric and a tolerance of 0.25pF.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata GRM0337U1H3R2CD01D technical specifications.
| Size (mm) | 0.6 X 0.3 X 0.3 |
| Capacitance | 3.2pF |
| Voltage | 50VDC |
| Tolerance | 0.25pF |
| Dielectric | U2J |
| DC Rated Voltage | 50VDC |
| Technology | Standard |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |