The Murata GRM0337U1H4R0CD01D is a 4pF ceramic capacitor with a voltage rating of 50V. It has a package quantity of 15000 and is packaged in tape and reel. The capacitor is constructed with a flat construction and has a dielectric of U2J. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata GRM0337U1H4R0CD01D technical specifications.
| Capacitance | 4pF |
| Case Code (Imperial) | 0201 |
| Case Code (Metric) | 0603 |
| Package/Case | 0201 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.3mm |
| Dielectric | U2J |
| Height | 0.3mm |
| Length | 0.024inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 15000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GRM |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.013inch |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.012inch |