The GRM033C80G224ME90W is a 0.22uF ceramic chip capacitor with a rated voltage of 4VDC and a tolerance of 20%. It features a X6S dielectric and a standard technology. This surface mount capacitor has a package size of 0201 and a height of 0.3mm. It operates over a temperature range of -55°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata GRM033C80G224ME90W technical specifications.
| Capacitance | 0.22uF |
| Voltage | 4VDC |
| Tolerance | 20% |
| Dielectric | X6S |
| DC Rated Voltage | 4VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Package/Case | 0201 |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Termination Style | Pad |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Microwave Application | No |
| Height | 0.3mm |