The GRM033C80G473ME01D is a 0.047uF multilayer ceramic capacitor from Murata with a maximum operating temperature of 105 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius. It has a DC rated voltage of 4V and is available in a 0201 package type. The capacitor is a ceramic type with a width of 0.3mm and a length of 0.6mm, and a height of 0.3mm. It has 2 terminals and is suitable for use in a variety of applications.