1uF 16VDC X5R multilayer ceramic capacitor with 20% tolerance. Features a 0201 surface mount package with pad termination, operating from -55°C to 85°C. This ceramic chip capacitor offers a flat construction and is suitable for general electronic applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1uF |
| Voltage | 16VDC |
| Tolerance | 20% |
| Dielectric | X5R |
| DC Rated Voltage | 16VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Package/Case | 0201 |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Termination Style | Pad |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Microwave Application | No |
| Height | 0.3mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |