The GRM153R61A105ME95J is a 10V 1uF multilayer ceramic capacitor from Murata with a 0402 package type. It has a maximum operating temperature of 85 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius. The capacitor is 0.5mm wide and 1mm long with a height of 0.3mm. It has 2 terminals and is a ceramic capacitor type.