The GRM1552C1H510GA01D is a ceramic chip capacitor with a capacitance of 51pF and a voltage rating of 50VDC. It has a tolerance of 2% and is constructed with a standard technology dielectric. The capacitor is packaged in a 0402 case style and is designed for surface mount applications. It has a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius and a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 51pF |
| Voltage | 50VDC |
| Tolerance | 2% |
| Dielectric | CH |
| DC Rated Voltage | 50VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -2% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 2% |
| Package/Case | 0402 |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Termination Style | Pad |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Microwave Application | No |
| Height | 0.5mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |