Murata GRM155R71E103MA01D technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Style | Pad |
| Package/Case | 0402 |
| Product Length (mm) | 1 |
| Product Depth (mm) | 0.5 |
| Product Height (mm) | 0.5 |
| Product Weight (g) | 0.0016 |
| Number of Terminals | 2 |
| Size (mm) | 1 X 0.5 X 0.5 |
| Capacitance | 0.01uF |
| Voltage | 25VDC |
| Tolerance | 20% |
| Dielectric | X7R |
| DC Rated Voltage | 25VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |