General purpose ceramic chip capacitor, 100pF capacitance, 50V DC rated voltage, and ±5% tolerance. Features C0G dielectric for excellent temperature stability. Surface mountable in a 0603 (1608 metric) case code. Operates from -55°C to +125°C and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata GRM1885C1H101JA01D datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 100pF |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.8mm |
| Dielectric | C0G |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Height | 0.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.6mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GRM |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.035inch |
| Tolerance | 5% |
| Voltage | 50V |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Weight | 7.1E-05oz |
| Width | 0.031inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata GRM1885C1H101JA01D to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Murata GRM1885C1H101JA01D
Demonstration system for the LTC2970 monitor and LTC3828 DC/DC controller featuring I2C voltage margining, 14-bit ADC telemetry, and LTpowerPlay GUI support.
Demonstration circuit DC2230A-B for the LTM4636-1, a 40A high efficiency step-down μModule regulator featuring input/output overvoltage and overtemperature protection.
