The GRM188B10J225KE01K is a 2.2uF ceramic chip capacitor with a 6.3VDC voltage rating and 10% tolerance. It features a B dielectric and is constructed with a flat, ceramic chip case style. The capacitor is rated for operation between -25°C and 85°C and is suitable for surface mount applications. It has a height of 0.8mm and is available in a 0603 package type.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 2.2uF |
| Voltage | 6.3VDC |
| Tolerance | 10% |
| Dielectric | B |
| DC Rated Voltage | 6.3VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Package/Case | 0603 |
| Mounting | Surface Mount |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Termination Style | Pad |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Microwave Application | No |
| Height | 0.8mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |