
The GRM188B11A105KA61D is a 1uF multilayer ceramic capacitor with a 10% tolerance, packaged in the 0603 case. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -25°C. This RoHS compliant capacitor is suitable for surface mount applications and is available in quantities of 4000 per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1uF |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.8mm |
| Height | 0.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GRM |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 800um |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 10V |
| DC Rated Voltage | 10V |
| Width | 0.8mm |
| RoHS | Compliant |
