This 22nF multilayer ceramic capacitor has a 25V voltage rating and a 10% tolerance. It is available in a 0603 SMD/SMT package and is suitable for use in applications where temperatures range from -25°C to 85°C. The capacitor is lead free and RoHS compliant, making it suitable for use in a variety of electronic devices.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 22nF |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Depth | 0.8mm |
| Height | 0.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GRM |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 800um |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Width | 0.8mm |
| RoHS | Compliant |