The GRM188B11E273KA01D is a 27nF ceramic capacitor from Murata, packaged in a 0603 ceramic case. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -25°C. The capacitor is RoHS compliant and has a tolerance of 10%. It is rated for a DC voltage of 25V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 27nF |
| Package/Case | Ceramic |
| Height | 0.8mm |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| RoHS Compliant | Yes |
| Thickness | 800um |
| Tolerance | 10% |
| DC Rated Voltage | 25V |
| Width | 0.8mm |
| RoHS | Compliant |