The GRM188B30J226MEA0D is a 22uF ceramic capacitor from Murata with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -25°C. It has a capacitance tolerance of 20% and a DC rated voltage of 6.3V. The capacitor is packaged in a 1608 SMD/SMT package with a thickness of 800um and a width of 800um. It is RoHS compliant and made with a ceramic dielectric material.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 22uF |
| Package/Case | 1608 |
| Depth | 0.8mm |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Dissipation Factor | 0.05% |
| Height | 0.8mm |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GRM |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 800um |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |
| Width | 800um |
| RoHS | Compliant |