Murata GRM188C70J225KE20D technical specifications.
| Capacitance | 2.2uF |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Construction | Flat |
| Depth | 0.8mm |
| Dielectric | X7S |
| Height | 0.8mm |
| Lead Pitch | 0.5mm |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GRM |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.035inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |
| Weight | 7.1E-05oz |
| Width | 0.031inch |