22µF, 6.3V X5R multilayer ceramic capacitor with 20% tolerance. Features a 0603 (1608 metric) surface mount package and a maximum operating temperature of 85°C. This lead-free, RoHS compliant component is supplied on tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Murata GRM188R60J226MEA0J datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 22uF |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Dielectric | X5R |
| Height | 1mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 10000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GRM |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 6.3V |
| DC Rated Voltage | 6.3V |
| Weight | 0.000222oz |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Murata GRM188R60J226MEA0J to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
