The GRM188R71C105KE15B is a 1uF multilayer ceramic capacitor from Murata with a capacitance tolerance of 10%. It is packaged in a 0603 case and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is RoHS compliant and has a dielectric of X7R. It measures 1.6mm in length and 0.8mm in depth.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1uF |
| Package/Case | 0603 |
| Depth | 0.8mm |
| Dielectric | X7R |
| Length | 1.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 10% |
| RoHS | Compliant |