Murata GRM2161C2A101JA01D technical specifications.
| Capacitance | 100pF |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Height | 0.6mm |
| Length | 2mm |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | GRM |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 1.25mm |