Murata GRM21B7U1A104JA01L technical specifications.
| Capacitance | 100nF |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.25mm |
| Dielectric | U2J |
| Height | 1.25mm |
| Length | 2mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | GRM |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.053inch |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 10V |
| DC Rated Voltage | 10V |
| Width | 0.049inch |