
Cap Ceramic 0.47uF 50V B 10% Pad SMD 0805 85°C T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 470nF |
| Package/Case | 0805 |
| Height | 1.25mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| RoHS Compliant | Yes |
| Thickness | 1.25mm |
| Tolerance | 10% |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 1.25mm |
| RoHS | Compliant |