The GRM329R72A243MA01D is a 0.024uF multilayer ceramic capacitor from Murata, with a rated voltage of 100V. It measures 2.5mm in width and 3.2mm in length, with a height of 0.85mm. This component operates within a temperature range of -55°C to 125°C.