The Murata LLQ2012-FR68K is a surface mount fixed inductor with a wirewound construction and ceramic core material. It features an inductance of 0.68uH with a tolerance of 10%. The inductor has a maximum DC current rating of 0.19A and a maximum DC resistance of 2.2 ohms. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C and is available in an 0805 case size.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata LLQ2012-FR68K technical specifications.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.68uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 25MHz |
| Maximum DC Current | 0.19A |
| Max DC Resistance | 2.2Ohm |
| Minimum Quality Factor | 23 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 188MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.29mm |
| Height | 1.42mm |
| Product Depth | 1.7mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |