The LLQ2012-FR82K is a surface mount fixed inductor from Murata with a wirewound ceramic core. It has an inductance of 0.82uH and a tolerance of 10%. The inductor is designed to operate within a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius. The LLQ2012-FR82K is a surface mount component with a case size of 0805.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata LLQ2012-FR82K technical specifications.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.82uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 25MHz |
| Maximum DC Current | 0.18A |
| Max DC Resistance | 2.35Ohm |
| Minimum Quality Factor | 23 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 215MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.29mm |
| Height | 1.42mm |
| Product Depth | 1.7mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |