The LLV0603-FH39NJ is a 0201 size multi-layer ceramic RF chip inductor with an inductance of 0.039uH and a tolerance of 5%. It operates at a maximum DC current of 0.05A and has a maximum DC resistance of 2.3. The inductor has a minimum quality factor of 6 and a minimum self-resonant frequency of 1300M. It is designed for surface mount applications and has a product length of 0.63mm, a height of 0.33mm, and a product depth of 0.33mm. The operating temperature range is from -55 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata LLV0603-FH39NJ technical specifications.
| Type | RF Chip |
| Technology | Multi-Layer |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.039uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 100MHz |
| Maximum DC Current | 0.05A |
| Max DC Resistance | 2.3Ohm |
| Minimum Quality Factor | 6 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1300MHz |
| Case Size | 0201 |
| Product Length | 0.63mm |
| Height | 0.33mm |
| Product Depth | 0.33mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |