Murata LQG15HN2N7S02D technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Core Material | Air |
| Current Rating | 300mA |
| DC Current | 300mA |
| DC Resistance (DCR) | 170mR |
| Depth | 0.55mm |
| Height | 0.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.022inch |
| Inductance | 2.7nH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1mm |
| Max DC Current | 300mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 8 |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 6GHz |
| Series | LQG15HS |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100MHz |
| Width | 0.02inch |