Murata LQG15HS3N9S02D technical specifications.
| Core Material | Air |
| Current Rating | 300mA |
| DC Current | 300mA |
| DC Resistance (DCR) | 180mR |
| Depth | 0.55mm |
| Height | 0.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.022inch |
| Inductance | 3.9nH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1mm |
| Max DC Current | 300mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Q Factor | 8 |
| Rated Current-Max | 300mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 6GHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100MHz |
| Width | 0.02inch |