Murata LQH2HPN100MGRL technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 1008 |
| Case Code (Metric) | 2520 |
| Package/Case | 1008 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 710mA |
| DC Resistance (DCR) | 672mR |
| Height | 0.9mm |
| Height - Seated (Max) | 0.039inch |
| Inductance | 10uH |
| Length | 0.098inch |
| Max DC Current | 700mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 700mA |
| Self Resonant Frequency | 30MHz |
| Series | LQH2HPN_GR |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 1MHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 0.079inch |