The LQH2HPZ100MJRL is a surface mount general purpose inductor from Murata. It has a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius. The inductor is shielded and has a self resonance frequency of 30 MHz. It is rated for a maximum current of 0.83A and has a DC resistance of 0.456 ohms. The inductor is designed for use in RF applications and has a nominal inductance of 10uH.