Murata LQH2MCN270K02L technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0806 |
| Case Code (Metric) | 2016 |
| Package/Case | 0806 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 180mA |
| DC Current | 180mA |
| DC Resistance (DCR) | 3.25R |
| Depth | 1.8mm |
| Height | 0.9mm |
| Height - Seated (Max) | 0.037inch |
| Inductance | 27uH |
| Inductance Tolerance | 10% |
| Inductor Type | Wirewound |
| Length | 2mm |
| Max DC Current | 180mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 30MHz |
| Series | LQH2MC_02 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 1MHz |
| Tolerance | 10% |
| Weight | 0.000353oz |
| Width | 0.063inch |