The LQH3NPN220MMEK is a ferrite shielded wirewound inductor with a nominal inductance of 22uH and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 0.86A and a maximum saturation current of 0.57A. The inductor's maximum DC resistance is 0.48 ohms and it has a minimum self resonant frequency of 10M Hz. It is available in a 1212 case size with dimensions of 3.2mm in length, 1.5mm in height, and 3.2mm in depth. The operating temperature range is from -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata LQH3NPN220MMEK technical specifications.
| Type | Power Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 22uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 1MHz |
| Maximum DC Current | 0.86A |
| Maximum Saturation Current | 0.57A |
| Max DC Resistance | 0.48Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 10MHz |
| Case Size | 1212 |
| Product Length | 3.2mm |
| Height | 1.5mm |
| Product Depth | 3.2mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |