The LQH3NPN2R2NG0K is a 1212 ferrite shielded inductor with a 2.2uH inductance value and 30% tolerance. It has a maximum DC current rating of 1.27A and a maximum DC resistance of 0.168 ohms. The inductor is designed to operate over a temperature range of -40C to 85C. It is a surface mount component with a case size of 1212.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata LQH3NPN2R2NG0K technical specifications.
| Type | Power Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 2.2uH |
| Tolerance | 30% |
| Inductance Test Frequency | 1MHz |
| Maximum DC Current | 1.27A |
| Maximum Saturation Current | 1.25A |
| Max DC Resistance | 0.168Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 100MHz |
| Case Size | 1212 |
| Product Length | 3.2mm |
| Height | 1mm |
| Product Depth | 3.2mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |