Murata LQH44PN2R2MP0L technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 1515 |
| Package/Case | 1515 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 1.8A |
| DC Current | 1.8A |
| DC Resistance (DCR) | 58.8mR |
| Depth | 4.2mm |
| Height | 0.9mm |
| Height - Seated (Max) | 0.071inch |
| Inductance | 2.2uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Inductor Type | Chip |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4mm |
| Max DC Current | 2.5A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Rated Current-Max | 1.8A |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 1.8A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 2.5A |
| Self Resonant Frequency | 70MHz |
| Series | LQH44P_P0 |
| Series Resistance | 49mR |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Weight | 0.003527oz |
| Width | 0.157inch |