Murata LQH55DNR47M03L technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 2220 |
| Case Code (Metric) | 5750 |
| Package/Case | 2220 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 4.8A |
| DC Current | 4.8A |
| DC Resistance (DCR) | 18.2mR |
| Depth | 5.3mm |
| Height | 4.7mm |
| Height - Seated (Max) | 0.197inch |
| Inductance | 470nH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5.7mm |
| Max DC Current | 4.8A |
| Max Operating Temperature | 80°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 350 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 200MHz |
| Series | LQH55D |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 1MHz |
| Tolerance | 20% |
| Weight | 0.016932oz |
| Width | 0.197inch |