Murata LQH5BPN150MT0L technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 2020 |
| Case Code (Metric) | 5050 |
| Package/Case | Nonstandard |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 1.2A |
| DC Current | 1.2A |
| DC Resistance (DCR) | 224.4mR |
| Depth | 5.2mm |
| Height | 2mm |
| Height - Seated (Max) | 0.086inch |
| Inductance | 15uH |
| Inductance Tolerance | 20% |
| Length | 0.197inch |
| Max DC Current | 1.6A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 1.2A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Saturation Current | 1.6A |
| Self Resonant Frequency | 18MHz |
| Series | LQH5BP_T0 |
| Series Resistance | 224.4mR |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 0.197inch |