This Murata LQM18NNR56K00 is a general purpose inductor with a nominal inductance of 56uH and a tolerance of 10%. It has a maximum operating temperature of 85 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius. The inductor is shielded and has a DC resistance of 1.55 ohms. It is rated for a maximum current of 0.035A and has a self resonance frequency of 95 MHz. The inductor is designed for surface mount applications and is packaged in a 0603 chip size.