Murata LQM18PN1R0MFRL technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Package/Case | 0603 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 950mA |
| DC Resistance (DCR) | 250mR |
| Height | 0.8mm |
| Height - Seated (Max) | 0.037inch |
| Inductance | 1uH |
| Length | 0.063inch |
| Max DC Current | 950mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 100MHz |
| Series | LQM18PN_FR |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 1MHz |
| Tolerance | 20% |
| Weight | 0.000141oz |
| Width | 0.031inch |