Murata LQM21PN2R2NGCD technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Core Material | Ferrite |
| Current Rating | 800mA |
| DC Current | 800mA |
| DC Resistance (DCR) | 288mR |
| Depth | 1.4mm |
| Height | 0.9mm |
| Height - Seated (Max) | 0.039inch |
| Inductance | 2.2uH |
| Inductance Tolerance | 30% |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2mm |
| Max DC Current | 800mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 800mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 40MHz |
| Series | LQM |
| Series Resistance | 288mR |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 1MHz |
| Tolerance | 30% |
| Width | 0.049inch |