The LQM31FN100M00B is a general purpose inductor from Murata with a nominal inductance of 10uH and a DC resistance of 0.5 Ohm. It has a maximum rated current of 0.07A and operates within a temperature range of -40 to 85C. The inductor is available in a 1206 package type and features dual ended terminal placement.