The LQM31FN100M00K is a shielded ferrite inductor from Murata with a type of power chip and multi-layer technology. It has a core material of ferrite and a case size of 1206. The inductor features an inductance of 10uH with a tolerance of 20% and a self resonant frequency of 20Mhz. It can operate at a maximum DC current of 0.07A and a maximum DC resistance of 0.5R. The inductor is designed for surface mount applications and has a product length of 3.4mm, height of 1.2mm, and product depth of 1.8mm. It can operate within a temperature range of -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata LQM31FN100M00K technical specifications.
| Type | Power Chip |
| Technology | Multi-Layer |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 10uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 1MHz |
| Maximum DC Current | 0.07A |
| Max DC Resistance | 0.5Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 20MHz |
| Case Size | 1206 |
| Product Length | 3.4mm |
| Height | 1.2mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |