Murata LQM31FN100M00L technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Package/Case | 1206 |
| Core Material | Ferrite |
| DC Current | 70mA |
| DC Resistance (DCR) | 500mR |
| Depth | 1.8mm |
| Height | 1.2mm |
| Inductance | 10uH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.2mm |
| Max DC Current | 70mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Rated Current-Max | 70mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 20MHz |
| Series | LQM31 |
| Shielding | Shielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 1MHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 2.5mm |