Murata LQP02TN1N4C02D technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 1005 |
| Case Code (Metric) | 0402 |
| Package/Case | 600 |
| Core Material | Non-Magnetic |
| DC Current | 220mA |
| DC Resistance (DCR) | 600mR |
| Depth | 0.22mm |
| Inductance | 1.4nH |
| Length | 0.42mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Self Resonant Frequency | 6GHz |
| Series | LQP02 |
| Shielding | Unshielded |
| Technology | THIN FILM |
| Test Frequency | 500MHz |