The Murata LQP02TN2N6C02D is a surface mount fixed inductor with a non-magnetic core material and a maximum operating temperature of 125°C. It has a minimum operating temperature of -55°C and a self resonant frequency of 6GHz. The inductor is unshielded and has a DC resistance of 800mR. It is available in a 0201 package type and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata LQP02TN2N6C02D technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 1005 |
| Case Code (Metric) | 0402 |
| Core Material | Non-Magnetic |
| DC Resistance (DCR) | 800mR |
| Inductance | 2.6nH |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 6GHz |
| Series | LQP02 |
| Shielding | Unshielded |
| Test Frequency | 500MHz |