The LQP02TN2N8C02D is a surface mount fixed inductor with a resistance of 1.1 ohms and a current rating of 200mA. It has a case size of 0402 and a height of 0.22mm. The inductor is made of non-magnetic core material and has an inductance of 2.8nH. It operates over a temperature range of -55°C to 125°C and is available in a tape and reel packaging. The inductor is unshielded and has a self-resonant frequency of 6GHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata LQP02TN2N8C02D technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 1005 |
| Case Code (Metric) | 0402 |
| Core Material | Non-Magnetic |
| DC Current | 200mA |
| DC Resistance (DCR) | 1.1R |
| Depth | 0.22mm |
| Inductance | 2.8nH |
| Length | 0.42mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 1.1R |
| Self Resonant Frequency | 6GHz |
| Series | LQP02 |
| Shielding | Unshielded |
| Technology | THIN FILM |
| Test Frequency | 500MHz |