Murata LQP02TN3N9B02D technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 1005 |
| Case Code (Metric) | 0402 |
| Current Rating | 180mA |
| DC Current | 180mA |
| DC Resistance (DCR) | 1.3R |
| Depth | 0.22mm |
| Height - Seated (Max) | 0.009inch |
| Inductance | 3.9nH |
| Length | 0.016inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 20000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 1.3R |
| RMS Current (Irms) | 180mA |
| Self Resonant Frequency | 6GHz |
| Series | LQP02T |
| Series Resistance | 1.3R |
| Shielding | Unshielded |
| Technology | THIN FILM |
| Test Frequency | 500MHz |
| Width | 0.008inch |