Murata LQP02TN4N7S02D technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 1005 |
| Case Code (Metric) | 0402 |
| Current Rating | 160mA |
| DC Current | 160mA |
| DC Resistance (DCR) | 2.1R |
| Depth | 0.22mm |
| Height | 0.2mm |
| Height - Seated (Max) | 0.009inch |
| Inductance | 4.7nH |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.016inch |
| Max DC Current | 80mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 20000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 8 |
| Rated Current-Max | 160mA |
| Self Resonant Frequency | 6GHz |
| Series | LQP02T |
| Shielding | Unshielded |
| Technology | THIN FILM |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 500MHz |
| Width | 0.2mm |