The LQP02TQ20NJ02D is a general purpose inductor from Murata with a nominal inductance of 0.02uH and a DC resistance of 2.9mOhm. It has a maximum rated current of 0.14A and is designed for use in RF applications. The inductor is shielded and has a self resonance frequency of 2700. It is available in a 01005 chip package and is suitable for surface mount applications. The inductor operates over a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius.