The LQP02TQ3N9B02D is a 0402 surface mount fixed inductor with a current rating of 270mA and a DC resistance of 1R. It operates over a temperature range of -55°C to 125°C and has a self resonant frequency of 9GHz. This component is RoHS compliant and is available in a tape and reel packaging with 20000 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Murata LQP02TQ3N9B02D technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 1005 |
| Case Code (Metric) | 0402 |
| Package/Case | 0402 |
| Current Rating | 270mA |
| DC Resistance (DCR) | 1R |
| Height | 0.2mm |
| Height - Seated (Max) | 0.009inch |
| Inductance | 3.9nH |
| Length | 0.016inch |
| Max DC Current | 270mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 20000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 10 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 9GHz |
| Series | LQP02TQ_02 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 500MHz |
| Width | 0.2mm |