Murata LQP02TQ4N3J02D technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 1005 |
| Case Code (Metric) | 0402 |
| Package/Case | 0402 |
| Current Rating | 270mA |
| DC Resistance (DCR) | 1R |
| Height | 0.2mm |
| Height - Seated (Max) | 0.009inch |
| Inductance | 4.3nH |
| Length | 0.016inch |
| Max DC Current | 270mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 20000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 10 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 9GHz |
| Series | LQP02TQ_02 |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 500MHz |
| Tolerance | 5% |
| Width | 0.2mm |